1. Co to są pigmenty naturalne i farby roślinne ?
Pigmenty powstają z potrzeby serca i wołania świata. Chcąc tworzyć nie naruszając integralności swojej i przyrody wymyśliłam i opatentowałam innowacyjną metodę ekstrakcji trwałych pigmentów roślinnych, a dziś przybliżę Wam jak w prosty, domowy sposób możecie skomponować swoją własną farbę naturalną. Zanurzcie się w natywnej prawdzie kolorów i wyeksplorujcie swoją ekspresję 🙂
Farbka tudzież pigment naturalny to taki, który jest pozyskany z przyrody, jest jej częścią i nie zawiera w sobie niczego poza mamą naturą. Pigmenty naturalne występują w różnych formach i są odpowiedzialne za barwienie tkanin, żywności, płócien, pergaminów i naszych twarzy.
Są ekologiczne, zdrowe, nie powodują alergii, a za to pięknie i przyjemnie pachną. Wywołują przytulne, otulające uczucie cofnięcia w czasie i głęboki stan medytacji, zarówno podczas ich zbierania, komponowania jak i tworzenia nimi.
Pigmenty roślinne to substancje obecne w tkankach roślinnych, które nadają im różne barwy. Są one wykorzystywane przez rośliny do różnych celów, takich jak przyciąganie zwierząt zapylających, ochrona przed szkodnikami oraz fotosynteza.
2. Z czego pozyskuje się pigmenty?
Niegdyś, gdy artysta lub mistrz ceremonii chciał uzyskać i nazbierać pigmenty szedł do lasu szukając tych najbardziej odpowiednich do okoliczności. Nasz rzemieślnik eksplorował, dywagował, zagłębiał się w ich możliwościach i leczniczych właściwościach. Jakie mógł uzyskać z roślin, ich pigmentów i farb.
Szukał ich w glinie, kwiatach, różnych ziołach i układał w specjalnych kompozycjach mających działanie uzdrawiające, kontemplacyjne i medytacyjne.
Dziś farby sprzedawane masowo nie tylko są bezosobowe, chemiczne, ale też toksyczne. Czy naprawdę chcemy tworzyć sztukę czy rytuał w oparciu o chemię i szkodliwość zarówno dla nas jak i środowiska? Pigmenty roślinne są piękne, zdrowe, kolorowe i apetyczne. Nie zawierają niczego co mogłoby nam zaszkodzić.
Naszą podróż w poszukiwaniu pigmentu zaczniemy od eksploracji łąk, pól, lasów i wzgórz. Będziemy przechadzać się parkami, sadami i ogrodami. Będziemy rozglądać się , wąchać i zachwycać, ponieważ szybko okaże się, że nasze pigmenty są dosłownie wszędzie. 🍂
Zacznijmy zatem. Ubierz wygodne buty, plecak, zabierz wszystko czego potrzebujesz; słoiczki, woreczki (oczywiście te ekologiczne, wielorazowego użytku), jakiś malutki nożyk, łyżeczkę, ulubiony patyk i w drogę moja droga włóczykijko i włóczykiju!
Staraj się zbierać głównie to co samoczynnie upadło, by nie narażać roślin na naruszenie i uszczerbek. Podnoś to co już i tak ślicznie leży i zdobi podłoże.
Podczas naszej wędrówki miejcie oczy i nozdrza szeroko otwarte, nasze pigmenty bowiem znajdują się na wyciągnięcie ręki.
- Farby możemy wydobyć i zaczerpnąć schylając się po próbki piasku, błota, gliny, trocin, kory dębu, klonu, jesionu, wysuszonych liści wierzby, olchy, paproci, a także orzechy zwłaszcza te włoskie.
- Wyjmijmy słoiczki i wypełnijmy je wyciągiem z mleczka mlecza, krwawnika, ściółki leśnej, pąkami kwiatów wrotyczu, hortensji, pędów nawłoci.
- Przygotuj woreczki na listki i płatki kwiatu topinamburu, forsycji, gazanii, żółtej róży, mlecza i moich ukochanych fiołków i niezapominajek. 🙂
Jesteś tu ze mną? Czujesz ten unoszący się magiczny zapach? umm rozpływam się na samą myśl o nim.
Jeśli czytasz to u schyłku jesieni i martwisz się, że wkrótce będzie ciężko o jakiekolwiek pigmenty i już gorączkowo planujesz spacer, by zdążyć złożyć zbiory jeszcze przed zimą, zanim ziemię skuje gruba warstwa lodu i pokrywy śnieżnej to już odpowiadam ~ spokojnie dla Ciebie też coś mam. 🙂
- Zimą, gdy na zewnątrz i w naszych domkach robi się chłodniej zaczynamy rozpalać nasze kozy i piecyki. To właśnie z tego miejsca możemy pozyskać przepiękne kolory i pigmenty do naszej twórczości. W zależności od tego jaką odmianą drewna bądź węgla palimy, nasze pigmenty mogą przechodzić od bieli aż po bardzo głęboki szary.
- Również już podczas przygotowania drewna możemy uzyskać materiał do naszego pigmentu ponieważ kora i trociny nadają się świetnie zwłaszcza do obrazów, pergaminów i płócien.
Jak widzicie pigmenty roślinne i naturalne możemy wydobywać i czerpać z niemal wszystkich dobrodziejstw lasów, plaż i ogrodów. Od mchu, ściółki, gleby, muszelek, trocin, po błoto, pąki, liście, owoce, warzywa, płatki kwiatów, piasek i korę.
3. Z czego pigmentów nie robić?
Proszę nie wyrabiajcie pigmentów z kamieni! To narusza zarówno ich integralność, ale i dosłownie miażdży coś co formowało się niekiedy przez tysiące, a nawet miliony lat. 🙁 Przyroda i świat stworzył ten przepiękny kosmiczny zapis pierwiastków i minerałów w tym małym cudzie. Czy naprawdę chcemy niszczyć mamę ziemię z tak błahych powodów? Przecież wokół tyle wspaniałości, które aż proszą się o podniesienie.
Chciałabym jeszcze dodać, że to samo dotyczy szlifowania czy polerowania kamieni. Proszę w ich imieniu nie róbcie im krzywdy. Wiem, że pojawiła się taka moda, ale one często nie są poparte czuciem i wrażliwością na świat i środowisko naturalne. Błagam nie przyczyniamy się do dewastacji i degradacji naszego pięknego różnorodnego środowiska naturalnego. Więcej o tym przeczytasz w mojej książce “Umiejętności Kamieni”.
Twórzmy pigmenty z tego co natura sama już nam oferuje dosłownie zrzucając nam podpowiedzi pod nogi, mianowicie wszystkie opadające teraz kolorowe listki od żółci po czerwienie, zielenie i brązy. Te świetnie nadają się do komponowania. Latem oczywiście o kolory i pigmenty łatwiej niż teraz, ale nawet o tej porze roku możemy zaskoczyć się szeroką paletą.
4. Jakie pigmenty możemy znaleźć w przyrodzie?
Oto kilka przykładów naturalnych pigmentów:
Chlorofil: To zielony pigment odpowiedzialny za fotosyntezę w roślinach. Jest to jeden z najważniejszych pigmentów w świecie roślinnym.
Karotenoidy: to grupa pigmentów, które nadają czerwono-pomarańczowe, żółte i brązowe barwy. Przykłady to beta-karoten, luteina i zeaksantyna które możemy znaleźć w marchewce i cebuli.
Antocyjany: są pigmentami nadającymi niebiesko-fioletowe, czerwone i purpurowe barwy. Można je znaleźć w wielu owocach, takich jak borówki, wiśnie, aronia, czarny bez i winogrona.
Betacyjaniny: to pigmenty nadające czerwono-fioletowe i niebiesko-zielone barwy. Są obecne w burakach czerwonych, głogu i niektórych kaktusach.
Kurkumina: żółty pigment obecny w korzeniach kurkumy, często stosowany jako przyprawa i barwnik spożywczy.
Kwercetyna: to żółto brązowy pigment obecny w wielu owocach, warzywach i ziołach. Ma właściwości przeciwutleniające występuje w jabłkach, cytrynach i orzechach.
Kapzantyna: ten naturalny barwnik pochodzi z kory dębu i jest używany w produkcji barwników i ekologicznych kosmetyków.
Mineralne : takie jak piasek, glina, błoto, muł do znalezienia dosłownie wszędzie.
5. Jak zrobić pigment naturalny? Jak stworzyć farbę roślinną?
Długo dywagowałam nad stworzeniem tego dzieła i jestem bardzo dumna mogąc podzielić się z Wami moimi ręcznie robionymi pigmentami całorocznymi.
Tak byście mogli cieszyć się bogactwem lasu i ogrodu przez cały rok oraz abyście mogli tworzyć sztukę przyjazną dla świata ludzi, roślin i zwierząt.
Te które poniżej Wam dziś przedstawię, może nie będą tak trwałe jak moje, ale z pewnością na początek zabawy będą zachwycające.
Początkiem tworzenia pigmentu jest moment zbierania ziół, płatków kwiatów, popiołu z ogniska, pąków, liści, traw, owoców, warzyw z wszelkich wędrówek. Następnie ich suszenia, mieszania, gotowania, komponowania i wiązania farb.
Rytualne tworzenie pigmentów i farb – połącz się z energiami i żywiołami, połącz się ze sobą.
- Najpierw wszystko dokładnie wysusz tak by nie było w naszym materiale wilgoci, zalążków pleśni i grzybów. W zależności od minerałów i surowców proces ten może zająć nawet kilka tygodni.
- Aby przygotować pigmenty, należy je drobno zmielić. Rozdrobnij skład pigmentu w moździerzu. Ja też czasem używam ręczny młynek do kawy. Podczas tego procesu bądź obecny i skupiony, afirmuj jak chcesz aby farba działała i jakie intencje by w sobie zawierała.
- Następnie misternie przesiej materiały uzyskane z wcześniejszego procesu. Wykonując czynność dokładnie, skrupulatnie i powoli, trwając w głębokiej relaksacji i medytacji.
- W tym momencie połącz pigment z miodem, gumą arabską, olejkiem goździkowym, stopionym olejem kokosowym, bądź innym naturalnym spoiwem.
- Przepis jaki wam podaje to farby które najlepiej zużyć niedługo po połączeniu ze spoiwem. Udało Ci się ! Twoja pierwsza farba rytualna i pigment naturalny jest już gotowy :). Cieszę się z tego razem z Tobą. 🌞
Gdybyś był/a zainteresowana farbami bardziej trwałymi, całorocznymi to zapraszam do siebie. Moje farby przygotowałam tak byście mogli z nich korzystać przez cały rok. Chciałam abyście mogli je doświadczać w każdym ważnym dla was czasie, podczas celebracji, obrządków, sesji terapeutycznych, zabaw czy kaligrafowaniu.
Wierzcie mi to nie był łatwy proces, wiele razy mi się nie udało, piekarnik nie raz stanął w ogniu, a kuchnia przeszła etapy wszystkich żywiołów xD ale w końcu się udało, już są i możecie je u mnie znaleźć .💛 Do farby wystarczy dodać tylko odrobinkę wody (najlepiej tej żywej) i pigment rytualny jest już gotowy.
Zawarłam go w małej szklanej buteleczce tak byście mogli ją zabierać na wszystkie włóczykijstwa i przygody. Po prostu byście mogli ją mieć zawsze przy sobie. Z moich rąk do Waszych dusz i serc. Dla lepszego świata wypełnionego naturalnymi kolorami, aromatami i radością zaczarowaną w flakonikach.
6. Jak tworzyć zrównoważoną sztukę, sztukę ziemi ?
Jako propagatorka sztuki Ziemi, sztuki środowiskowej i ekologicznej ze szczególnym zwróceniem uwagi na przyrodę i jej zachowanie cieszę się mogąc podzielić się z wami tymi małymi, cudnymi darami, które nie wymagają od nas ślepej konsumpcji, przyczyniania się do kapitalizmu, zanieczyszczeń ani tworzenia zagrożeń w naszych delikatnych ekosystemach.
Farby które właśnie wspólnie stworzyliśmy, albo wkrótce zamierzasz tworzyć są zdrowe, apetyczne, świetliste i ekologiczne. Teraz przystępujecie do działania z czystą duszą i sumieniem. Zgodnie ze swoją świadomością, wzrostem i rozwojem duchowym. Możecie zacząć tworzyć sztukę, która koi i goi uczucia, pozwala na wyrażanie siebie z rdzenia, poszerza eksplorację duszy i powoduje płynność w podążaniu za intuicją. Całość nie tylko sprawi Wam lekkość i radość, ale również wypełni głębokim poczuciem błogości i połączenia.
Jeśli nie macie możliwości ani miejsca na wydobycie pigmentów, możecie to zrobić z kimś, partnerem, rodzicem, przyjacielem. 🙂 Połączyć się w kolektywie, poznać bliżej bliźnich i sąsiadów, tych bliskich i dalekich. Zjednoczyć się i do siebie uśmiechnąć.
Możesz też (jeśli jesteś podobnie introwertyczny do mnie) pragnąć przechodzić ten głęboki proces bez udziału kogoś zewnętrznego i nabyć je u mnie.
Pigmenty, które wytworzyłam zawierają w sobie pokłady miłości, ciepełka, promienności i uśmiechu. Zawarłam w nich wszystkich to co najlepsze i zapisałam w nich radość lata i zakochanie. One dosłownie kipią miłością i szczęściem i będzie mi niezmiernie miło jeśli ta miłość zagości w Waszych domkach, obrazach, listach i twarzach.
Każdy rytuał z użyciem takiej farby jest dużo opieczniejszy i pełniejszy, ponieważ przykładam ogromną uwagę by tworzyć Dobrą sztukę. Komponować i kreować tuż po medytacji, gdy moje myśli i czucie jest zharmonizowane i zawiera tylko pewne anielskie intencje i stany.
7. Do czego można używać pigmenty naturalne ~
Do ceremonii, warsztatów, terapii, kaligrafii, rytuałów, malowania intuicyjnego, stworzony pod sesje arteterapeutyczne, zajęcia z sensoplastyki sensorycznej oraz tworzenia naturalnej zaangażowanej ekologicznie sztuki.
Ceremonie i Rytuały
Tak jak niegdyś Indianie i ludzie przyrody korzystali z rytualnego malowania i ozdabiania swojego ciała, ubrania i twarzy tak i my dziś gdy chcemy połączyć się z naturą możemy namaścić się ceremonialnie i ponownie zsynchronizować z mamą Ziemią. Najlepiej wesprą działanie farby ekologiczne jak te kwiatowe, roślinne, korzenne. Owe farby mogą używać nawet alergicy.
Malowanie Intuicyjne
Polega na połączeniu się z swoją duszą i pójściem za głosem intuicji. Bez schematów, wytycznych czy konstrukcji. Jesteś tylko Ty, pigmenty, papier, pergamin czy płótno. Malowanie intuicyjne polega na rozwijaniu swojej świadomości, duchowości, kreatywności, otwarciu serca, wejściu w podświadomość, nadświadomość i skomunikowaniu się ze swoim wnętrzem.
Pisanie Listów
Medytacyjne tworzenie, terapeutyczne kreślenie i kaligrafowanie listów roślinnymi pigmentami pomaga lepiej radzić sobie z myślami i emocjami, wspiera w trakcie zmagań i trudności. Pomaga także lepiej rozumieć myśli, ciało i jego komunikaty, uspokaja, wycisza, koi i goi. To podróż w głąb siebie i jakość doświadczania.
Sensoplastyka
To zajęcia plastyczne z wykorzystaniem wszelkiego rodzaju kolorów, faktur, konsystencji a nawet smaków jak ma to miejsce w przypadku użycia pigmentów roślinnych. Sensoplastyka oddziałuje na wszystkie zmysły jednocześnie i pomaga dzieciom i dorosłym rozwijać nieskrępowaną aktywność na wszelkich kreatywnych i kreacyjnych płaszczyznach.
Arteterapia
To terapia artystyczna, która łączy różnego rodzaju formy sztuki (m.in. rysunek, plastykę, rzeźbę, taniec) w procesie terapeutycznym oraz rehabilitacyjnym dzieci i dorosłych. Arteterapia znajduje zastosowanie także w terapii seniorów, gdzie jest doskonałym sposobem na usprawnianie intelektualne, fizyczne oraz zdolności psychosomatyczne. Wpływa na poprawę jakości zmysłów, integralności i weń odczuwania.
Sezon na pigmenty trwa przez cały rok. 🙂 od wiosny po zimę ✨ możemy zachwycać się obdarowywaniem przyrody i jej nieskończoną miłością do nas, którą zawiera w swojej różnorodnej obfitości i wszechżyciu.